Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

DİJİTAL BARKOD

Günümüzde, barkod kullanıcılarının tamamına yakını, ambalajlarının dizaynını bilgisayar ile profesyonel grafikerlere yaptırmaktadır. Bilgisayarda bir bütün olarak dizayn edilen ambalajın filmi barkod yeri boş bırakılarak basılır, daha sonra ise Bilgi hizmet sağlayıcı veya Masterfilm Üreticisi firmadan temin edilen masterfilm bu filmin üzerine yapıştırılarak monte edilir. Özellikle renk ayrımı sırasında sorun çıkaran bu klasik uygulama, grafiker ve matbaacıları (barkodun ambalajın ilk hazırlanan filminde yer alması ve tek bir filmden baskı yapmak amacıyla) bir yazılım vasıtasıyla barkod üretmek yada Bilgi hizmet sağlayıcı veya Masterfilm Üreticisi firmadan alınan masterfilmi scanner ile taramak gibi yanlış yöntemler uygulamaya itmektedir. Bilgisiz ve yetkisiz kişilerin çoğu kez barkod kullanıcısının haberi dahi olmaksızın-, barkod filmi basmaya ne kadar elverişli olduğu bilinmeyen cihazlardan çıkış alarak barkod üretmelerinin sakıncaları herkesçe bilinmektedir. Ancak bilgi çağını yaşadığımız günlerde, bu soruna teknolojiyi kullanarak çözüm bulmak mümkün iken, bunu göz ardı etmek, matbaacı ve grafikerleri suçlama hakkını elimizden alır.

Masterfilm sağlayıcı firmanın dijital ortamda doğru bir program ile Adobe İlustrator  (*.ai) formatında oluşturduğu vektörel barkod dosyaları Apple Macintosh, ve Windows işletim sistemi ile kullanılabilir. Masterfilm üreticisi Barkod sembollerini bir film master hassasiyetinde (EAN standartlarına göre max. 5mikron) üretip, yarattığı (ai) dosyasını disket veya mail ile son kullanıcıya gönderilir. Bu sayede ambalajın dizaynı yapıldığı esnada barkodun montajının bilgisayarda yapılarak tek bir film çıktısı alınması sağlanmaktadır.

Son kullanıcının barkodu bir (ai) dosyası olarak istediğini bildirmesi üzerine Bu bilgiler ışığında, gerekli özellikleri içeren dosya hazırlanır, bu dosyadan baskı alarak hazırlanan filmin EAN standartlarına uygun olacağını garanti eder. Bu dosyayı alan grafiker yada matbaacı barkodu ambalajın filmine bilgisayarda monte eder ve tek bir film çıktısı alır. Bu filmin üzerindeki barkod, Bilgi hizmet sağlayıcı veya Masterfilm Üreticisi firmadan alınmış bir masterfilm gibi standartlara uygun olacaktır.

   Yazılımın ürettiği (ai) dosyası barkod  konvertli olduğundan , yazılımın çıkış alınacak bilgisayarda kurulması gerekmez.