Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Barkodun Kullanımı

20. Yüzyıldaki keşfinden beri, barkodlar -özellikle UPC- yavaşça modern uygarlığın önemli bir parçası oldu. Kullanımları çok genişledi, ve barkodların arkasındaki teknoloji sürekli gelişti. Bazı modern barkod uygulamaları şunlardır:

Manav reyonu, ürün reyonundan alınan tüm ürünler, ve perakende ürünler üzerinde barkod vardır. Bu bir mağazadaki çok sayıda ürünün kolayca takip edilmesine yardımcı olur, ayrıca (mağaza hırsızları artık ucuz bir ürünün etiketini daha pahalı bir ürün etiketi ile kolayca değiştiremediği için) mağaza hırsızlığını azaltır. Barkodun uygulanmasından beri hem tüketiciler hem de perakendeciler üretilen tasarruftan faydalanmaktalar.
Araba kiralama şirketleri araba tamponu üzerindeki barkodlar ile arabalarını takip etmekteler.
Havayolları kayıp ihtimalini azaltmak için yolcu bagajlarını barkod ile takip ediyor.

Yakın zamanda araştırmacılar böceklerin eşleşme alışkanlılarını takip edebilmek için her arının üzerine minik barkodlar yerleştirdiler.

Nükleer atıkların hareketleri barkodlu bir envanter sistemi ile kolayca takip edilebilir. 
Daha da yakın zamanda barkodlar insanlar üzerinde görülmeye başlandı. Moda tasarımcıları modelleri üzerine barkod ekleyerek moda şovlarını koordine etmeye yardımcı oluyorlar. Kodlar her modelin ne giyeceğine ve ne zaman podyuma çıkacağına karar veren bilgiler taşımaktadır.
1990'ların sonlarında Tokyoda, liseli kızlar arasında barkod şeklinde dövme ile ilgili bir akım vardı.
Barkodlar portre üretmek için de kullanıldı.