Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

BARKODLU SİSTEME NASIL GEÇİŞ YAPILIR ?

 • Bunun için öncelikle mevcut kullandığınız ticari muhasebe programının barkod modülü içerip içermediğini ticari programınızı aldığınız yerden öğrenmelisiniz. Eğer yoksa ayrıca bir modül olarak satın alabilirsiniz.
   
 • Bunun ardından ;  barkodlu sistemi sadece kendi iç stok düzeninizi sağlamak için mi , yoksa dışarı satışta da mı kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.  Örneğin, diyelim ürettiğiniz ürünler mağazalarda satılıyor , satıldıkları yerlerde de mecburen barkod gerekiyor. Bu durumda sizin firmanıza özel EAN kodu almanız gerekecektir.
   
 • EAN kodu Türkiye'de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesine bağlı bulunam Milli Mal Numaralama Merkezi tarafından verilmektedir. EAN-UCC sistemini kullanmak isteyen üretici, ithalatçı, ihracatçı ve dağıtıcı firmalar MMNM ye başvurarak üye olmak zorundadırlar.
   
 • Eğer barkodu sadece stok düzeninizi sağlamak için istiyorsanız, buna gerek duymayacaksınız . Barkod modülü eklettiğiniz ticari muhasebe programı ile çok basit tek adımda , tüm stok kodlarınız için ayrı ayrı barkod numarası oluşturulacaktır.
   
 • Barkodlu sisteme geçişin ilk gereği olan yazılım konusunun çözülmesi ve ENA numarasının alınmasından sonra , sadece barkodları basmak için barkod yazıcı ve bilgileri sisteme aktarmak için okuyucu veya el terminali gerekecektir.